Denver II Gelişim Tarama Testi

Denver II Gelişim Tarama Testi, 0-6 yaş arası çocuklara uygulanan bir gelişim tarama testidir. İnce motor beceriler (tutma, kavrama, sıkma,   el-göz koordinasyonu…vb.), kaba motor beceriler (yürüme, atlama, zıplama, koşma…vb.), dil becerileri (konuşma ile ilgili beceriler) ve sosyal beceri-öz bakım becerileri (kendi kendine yetebilme, kendi işini kendi halledebilme) gibi alanlarda çocuğun yaşına uygun olarak gelişip gelişmediğini değerlendiren geçerli ve güvenilir bir testtir.

Denver II gelişim tarama testi uygulanırken çocuğun yaş çizgisinin doğru çizilmesi çok büyük önem taşır. Bunun için teste başlamadan önce anneye veya çocuğu çok iyi tanıyan bakıcıya çocuğun doğum tarihi sorulur ve 2 yaşın altındaki çocuklar için eğer erken doğum varsa bu süre hesaplanarak, takvim yaşından erken doğduğu süre kadarı çıkarılır. Çocuğun yaş çizgisi çizildikten sonra kendi yaşına en yakın olan üç maddenin en alttakinden(en soldakinden) başlanarak çocuğa veya temel bakımı veren yetişkine maddeler sorulmaya veya çocuğa yaptırılmaya başlanır. Çocuktan veya ona bakan yetişkinden her alanda çocuğun yaşına uygun maddelerde “kalır” cevabını alındığında test sonlandırılır.

Denver II Gelişim Tarama Testi uygulaması oldukça kısa sürmesi (10-15 dakika kadar) bakımından da tercih edilmektedir. Küçük çocukların dikkat sürelerinin kısıtlı olduğu göz önüne alındığında testin değeri daha iyi anlaşılmaktadır.

Denver II Gelişim Tarama Testi uygulanmasının kolay olması ve çocuğun gerçek performansına en yakın sonuçları vermesi bakımından da tercih sebebi olmaktadır. Denver II testinin bu konuda yeterliliğini kanıtlamış test uygulayıcısı tarafından uygulanması da büyük önem taşımaktadır. Bu konuda gereken eğitimi almamış, deneyimsiz, bilgi eksikliği olan uygulayıcının elinde test, çocuk hakkındaki gerçek bilgiyi vermekten çok uzakta kalır ve tehlikeli durumlar yaratabilir.

Test öncesinde çocuğun karnının tok olması, uykusunu almış olması, hasta ve yorgun olmaması, aşırı sakinlik veren herhangi bir ilacın etkisi altında olmaması testin uygulanmasını kolaylaştırmak ve testten en doğru sonucu almak bakımından çok önemlidir. Test uygulayıcısının çocukla olumlu ve yakın bir ilişki kurması da çocuğun test maddelerini yanıtlamaya ve/veya yapmaya direnç göstermemesi için gereklidir.

Denver II Gelişim Tarama Testi, adından da anlaşılabileceği üzere bir gelişim tarama testidir;   zekâ testi olarak görülemez ve uygulanamaz. Çocuğun gelişimi ile ilgili şüphe duyulan durumlarda tanı koymaya yardımcı olmak amacıyla uygulanan bir testtir. Tek başına tanı koymak için yeterli değildir.

Denver II, sadece problem gözlemlenen durumlarda değil, çocuğunuzun, yaşına göre nasıl geliştiğini öğrenmek, zeka seviye aralığını saptamak ve sonuçlara uygun akademik/iş hayatı planlaması yapılması konusunda fayda sağlayacaktır.

Denver II Gelişim Tarama Testi’nin uygulanabileceği durumlar:

 • Çocuğun zihin, beden ve duygusal gelişiminin yaşına uygun olup olmadığına şüphelenilen durumlarda,
 • Konuşmada gecikme varsa,
 • Algılamakta güçlük çekiyorsa,
 • Davranış bozukluğu varsa,
 • Dikkat eksikliği olduğu düşünülüyorsa,
 • Yaşına uygun olan becerileri gerçekleştirmekte güçlük çekiyorsa,
 • Yürümesi gecikmişse,
 • Öğrenme güçlüğü varsa,
 • Söyleneni yapmakta, komutları algılama ve/veya uygulamada güçlük çekiyorsa,
 • Yaşıtlarıyla ilişkisinde uyum güçlüğü yaşıyorsa,
 • Özgüven eksikliği varsa,
 • Fiziksel gelişimi yaşıtlarından geriyse bu ve bu gibi durumlarda Denver II Gelişim Tarama Testi’nin uygulanması mutlaka gereklidir.

Kurumumuzdan Denver II Gelişim Tarama Testi Hizmeti Alan Danışanlarımızın Yorumları

Müge Ç.
2 yaşındakı kızımda bir takım problemler olduğunu düşünüyorduk.Yürümesi gecikmişti ve dediklerimizi algılayıp yapmakta güçlük çekiyordu.Bununla ilgili profesyonel destek almaya karar verdik.Gittiğimiz doktor Denver testinin yapılası gerektiğine karar verdi ve biz de araştırmalarımız sonucu Serap Hanım’ın bu testi uygulamasını uygun gördük.Test uygulamasında biz de ebeveynleri olarak çocuğumuzu gözlemleme şansı bulduk.Serap Hanım’ın test sonrası aktardığı bilgilerle ve bizi aydınlatmasıyla çocuğumuzla nasıl bir yol izlememiz gerektiğini ve ona nasıl davranmamız gerektiği hakkında bilgi sahibi olarak Serap Hanım’la görüşmeye devam ettik.İlk başlarda bu durumla ilgili çok kaygılı olsak da artık bilinçli birer ebeveyniz ve çocuğumuzla nasıl ilgilenmemiz gerektiğini daha iyi biliyoruz.Çocuğumuzun durumunun gereklerini yerine getiriyoruz. Serap Hanım’a ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Nurcan Y.
İki buçuk yaşındaki oğlumda bazı problemler gözlemdiğimiz için bu testi yaptırdık,daha doğrusu doktoru şüphelendi ve Serap Hanım ı tavsiye etti. aslında çocuğun gelişim durumu değerlendirildi, bazı aksaklıklar olduğu ortaya çıktı ve başta üzüldük ama ona göre önlemlerimizi aldık. Çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.

Demet D.
Bir arkadaşın tavsiyesiyle bu testi öğrendik, internetten araştırıp Temas Danışmanlık ta yaptırdık, Serap hanım yardımcı oldu, çocukta aslında bir sıkıntı yoktu, yaşına göre gelişimi nasıl diye bakalım demiştik, bir problem olmadığını öğrendik, aklımıza takılanları sorduk, çok iyi oldu, Serap Hanım çok ilgili ve bilgili bir uzman, kendisine teşekkür ederiz.

Temas Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, uzman kadrosu ve etik hizmet anlayışı ile Denver II Gelişim Tarama Testi konusunda veya probleminizde size destek olabilir. Lütfen detaylı bilgi için aramaktan çekinmeyiniz. +90 216 455 02 56 - +90 532 667 22 33

Serap Sözen'in Katıldığı

Tv Programları

İletişim

: Atatürk Mah. Sedef Cad. 36. Ada Ata 2-4 Blok 2/160 Ataşehir Anadolu Yakası - İstanbul
: +90 216 455 02 56
: info@temasdanismanlik.com