Panik atak

Panik bozukluk başlığı altında incelenen panik atak durumu tedavi kliniklere başvuran kişilerin depresyon ile birlikte en sık yakındıkları şikayetlerin başında gelmektedir. Panik atakların oluşma sebebi kişinin kontrolünü yitireceği korkusudur. Kişi bayılmaktan, rezil olmaktan, delirmekten, ölmekten...vs. şiddetle korkar. Bu korku/kaygı sonucunda beden de bir dixi istenmeyen belirti ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında ellerin titremesi, terleme, kalp atışlarının hızlanması, nabzın artması, nefes alıp vermekte güçlük çekme, baş dönmesi, vücudu ateş basması...vb. belirtiler sayılabilir. Bu belirtilere eşlik eden olumsuz düşünceler ise çoğu zaman kişinin bayılacağını, delireceğini veya öleceğini sanmasıdır. Böyle bedensel duyumlar hisseden ve olumsuz düşünen kişinin kaygısı da gittikçe artar. İlk on dakika boyunca hızla artan kaygı, panik atak, on dakikadan sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Panik bozukluk ilaç tedavisi ve psikoterapiye en hızla yanıt veren psikolojik sıkıntılardandır. Panik bozukluğa bağlı panik ataklar yaşayan kişilerin gecikmeden medikal destek ve psikoterapi almaları önerilmektedir.

Panik Atak Konusunda Hizmet Alan Danışanlarımızın Yorumları

Selda A.
Uzun zamandır panik atak hastasıyım.Geçirdiğim ataklar giderek daha şiddetli hale gelip yaşantımı etkilemeye başlamıştı. Kalp atışlarım hızlanıyor,ölecek yada bayılacak gibi hissediyordum.Artık başa çıkılmaz bir hal aldığında bir psikiyatriste başvurdum. Bir takım ilaçlar yazdı ve bunları kullanmaya başladım. Bir süre bu ilaçlarla atakları geçiştirebiliyordum ama ilacı kullanmadığım zaman tekrar nüksediyordu. Kesin çözümün bu olmadığını anladığımda başka bir profesyonel destek arayışına girdim.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Psikolog Serap Hanımdan randevu aldım.Bilgi alırken kendisinin bu gibi problemler konusunda deneyimli bir uzman olduğunu öğrenince daha çok içime sinmişti.İlk başlarda haftada iki kez gittiğim terapilerime sonraları haftada bir ve iki haftada bir olarak devam ettim.Kısa zamanda çözümlenecek bir problem olmadığını biliyordum ve sabırla hastalığımın geçeceği zamanı düşünerek elimden geleni yaptım.Serap Hanım panik atağımın kaynağına yönelik olarak yürüttü bu süreci,asıl sorunun altında yatan sebepleri görmemi sağladı.Artık atakları kontrol edebiliyor, ortaya çıkış sebeplerinin bildiğim için daha bilinçli yaşıyorum. Serap Hanım gibi bir uzmanla bu yolu yürüdüğüm için çok şanslıyım.Kendisini bana tavsiye eden arkadaşıma da teşekkür ediyorum.

Temas Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, uzman kadrosu ve etik hizmet anlayışı ile Panik atak konusunda veya probleminizde size destek olabilir. Lütfen detaylı bilgi için aramaktan çekinmeyiniz. +90 216 455 02 56 - +90 532 667 22 33

Serap Sözen'in Katıldığı

Tv Programları

İletişim

: Atatürk Mah. Sedef Cad. 36. Ada Ata 2-4 Blok 2/160 Ataşehir Anadolu Yakası - İstanbul
: +90 216 455 02 56
: info@temasdanismanlik.com