WISC-R Zeka Testi

WISC-R çocuklar için zeka ölçeği, 6-16 yaş arası çocuklara ve ergenlere uygulanan bir zeka testidir. Her biri genel zeka bölümünü oluşturan birden fazla yeteneği ölçen WISC-R zeka ölçeği, 12 alt testten oluşmaktadır. Bu 12 alt test sözel bölüm ve performans bölüm olmak üzere ikiye ayrılan bir sınıflama da   çocuğa sunulmaktadır. Sözel bölümü oluşturan alt testler Genel Bilgi, Benzerlikler, Aritmetik, Sözcük Dağarcığı, Yargılama ve Sayı Dizisi’dir. Performans bölümündeki alt testler ise Resim Tamamlama, Resim Düzenleme, Küplerle Desen, Parça Birleştirme, Şifre ve Labirentler’dir.

Sözel bölümü oluşturan alt testler sözel anlama-kavrama gerektiren bilişsel etkinlikler de çocuğun içerisinde bulunduğu yaş normuna göre zihinsel gelişim düzeyini değerlendirirken, performans bölümündeki alt testler ise çocuğun algısal organizasyon gerektiren bilişsel etkinliklerde yaş normuna gore ne durumda olduğunu değerlendirmeye yardımcı olur.

WISC-R Zeka Testi genel zeka bölümü hakkında bir yordama yapabilmemizi sağlarken, çocuğun test esnasındaki davranışları ve sorulara verdiği yanıtları da birebir gözlemleme şansını sunduğu için davranış problemleri ve ileride oluşabilecek kişilik bozukluklarının tahmin edilebilmesine de  yardımcı olmaktadır.

WISC-R Zekâ Testi’nin alt testleri arasındaki ilişkilere bakılarak çocuğun mekansal ve kavramsal yetenekleri, bilgi kazanma ve kullanabilme yetenekleri ve genel bilgisini sıralama yetenekleri gibi yetenekleri de değerlendirilebilmektedir. Bu gibi yeteneklerde çocuğun ne durumda olduğunu görmek onun eğitim planını oluşturmada eğitimcilere de yardımcı olmaktadır.     

WISC-R zekâ testi uygulanarak çocuğun sözel anlama-kavrama, algısal organizasyon ve dikkatinin dağılabilirliği gibi alanlardaki durumuna da bakılmaktadır. Bu gibi alanlardan herhangi birinde sorun varsa (bazen birkaçında veya hepsinde de olabilmektedir) bu durum tespit edilip gerekli müdahale yapılmaktadır.

Ortalama olarak 1-1.5 saat süren uygulama süresi bazı çocuklarda 2 saate kadar uzayabilmektedir.

WISC-R zeka testi uygulamasına girecek olana bir çocuğun uygulamaya başlamadan önce gerekli bazı koşulların sağlandığından emin olunmalıdır. Aç olmamak, yorgun olmamak, uykusunu almış olmak, hasta olmamak, ilaç kullanılıyorsa ve ilacın sakinleştirici/uyku getirici etkisi varsa ilaç etkisi altında olmamak…vb. gibi testin standardizasyonunu etkileyecek tüm bu koşulların stabilizasyonunun sağlanmış olması gerekir. Ayrıca kaygı, gerilim, endişe ve tehdit algısına neden olabileceğinden çocuğa zeka testine götürüldüğü de söylenmemelidir. Çocuğa gerekli olan açıklamalar uygulama öncesinde testör tarafından yapılır.

WISC-R, sadece problem gözlemlenen durumlarda değil, çocuğunuzun, yaşına göre nasıl geliştiğini öğrenmek, zeka seviye aralığını saptamak ve sonuçlara uygun akademik/iş hayatı planlaması yapılması konusunda fayda sağlayacaktır.

WISC-R zeka testi, zeka ile ilgili pek çok değişkenin ve pek çok davranış probleminin tanısını koymamıza yardımcı olacak bilgiler içermektedir. WISC-R zeka testinin kullanılabileceği psikolojik durumlar:

 • Öğrenme güçlüğü (disleksi, diskalkuli ve/veya disgrafi gibi bozuklukların var olup olmadığı)
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
 • Akademik başarısızlık (ders başarısızlığı)
 • Algılama güçlüğü
 • Okula uyum güçlükleri
 • İçe kapanıklık, sosyal kaygılar
 • Okul fobisi
 • Özgüven eksikliği
 • İletişim güçlükleri
 • Sınav kaygısı
 • Enürezis(idrarını altına kaçırma)-enkoprezis (dışkısını altına kaçırma)
 • Saldırganlık, inatçılık, karşıt olma-karşıt gelme bozukluğu, dürtü kontrol bozuklukları, evden-okuldan kaçma… gibi sorunların zeka düzeyi ile bağlantılı olup olmadığının tespit edilmesinde WISC-R Zeka Testi’nin yordayıcı gücünden yararlanılmaktadır.

Kurumumuzdan WISCR Testi Hizmeti Alan Danışanlarımızın Yorumları

Nilgün N.
Çocuğumuzun okulundan Wısc r testi yapılması istendi öğretmenleri tarafından, Temas Danışmanlık ta Serap Hanım a yaptırdık bu testi, kendisi oldukça ilgilinedi bizimle, test sonrası öğretmenleriylede görüşüp vakit ayırdı ve bilgi verdi, hassasiyet için çok teşekkür ederiz.

Funda Z.
Çocuğumun zeki olduğunu düşündüğüm için bir test yaptırmak istedim,İnternetten bulup Serap Hanım a başvurduk, öncelikle bir ebeveyn görüşmesi yapmanın faydalı olabileceğini söylediler, gerçektende öyle oldu. Test raporlandırmasıda çok verimli geçti, testin sonuçlarını çok doğru kullanmak önemli. Çocuğumuz gerçekten zeki ama zeki bir çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğinide bilmek gerekiyor.

Didem M.
12 yaşındaki oğlum için bu testi yaptırdık, oldukça verimli sonuçlar aldık. Testi yapan uzman çok önemli, yetkin biri olması lazım. Test sonuç raporunu götürdüğümüz doktor oldukça beğendi hazırlanan raporu.

Kurtuluş G.
Çocuğumuzun günlük hayatta çok zeki davranışları olmasına rağmen derslerde çok başarılı olmadığını düşünüyorduk, bu sebeple Serap Hanım a başvurduk, kendisi çocuğumuza bu testi uyguladı ve akabinde gerekli gördüğü başka testlerde yaptı ve yaptırdı, süreci çok titiz bir şekilde takip etti, çocuğumuzda öğrenme güçlüğü olduğunu öğrendik, iyiki gitmişiz, şimdi bu durumla ilgili çok bilinçliyiz ve çocuğumuza daha doğru yaklaşıyoruz, eğitim aldırıyoruz ve ders başarısızlığını değil başarılarını konuşuyoruz.

Temas Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, uzman kadrosu ve etik hizmet anlayışı ile WISC-R Zeka Testi konusunda veya probleminizde size destek olabilir. Lütfen detaylı bilgi için aramaktan çekinmeyiniz. +90 216 455 02 56 - +90 532 667 22 33

Serap Sözen'in Katıldığı

Tv Programları

İletişim

: Atatürk Mah. Sedef Cad. 36. Ada Ata 2-4 Blok 2/160 Ataşehir Anadolu Yakası - İstanbul
: +90 216 455 02 56
: info@temasdanismanlik.com