Çift Terapisi ve Aile Terapisi

Evlilik deneyimi “iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta, ömür boyu birlikte…” gibi dileklerle başlayan bir süreç iken çiftlerin aynı evde yaşamaya başlaması ile birlikte bazı durumlarda romantik büyünün bozulup gerçekliğe hızlıca bir geçiş süreci de olabilmektedir. Aşkın ömrü bitmeye başlayıp, karakter farklılıkları, yaşama bakış açılarındaki ayrılıklar veya bazen aşırı benzerlikler, evlilikten beklenti farklılıkları vb. birçok durum ortaya çıkmaya başladıkça evlilik dayanılması zor bir yaşantı haline gelebilmektedir. Çiftler evliliklerinde ortaya çıkan bu saydıklarımız gibi faktörlerden ötürü mutsuz olmaya başlamakta ve bir çıkış yolu aramaktadırlar. Bazen bu çıkış yolu boşanmak gibi görünse bile çift terapisi sayesinde bu sorunlar önemli ölçüde azalabilmektedir.

Çift terapisi, evlilik, ilişki ve iletişim sorunları nedeniyle iyice çıkmaza girmiş çifte birbirlerini daha iyi anlayabilmek, tanıyabilmek, kendilerini daha iyi ifade edebilmek ve birbirlerinin duygusal/psikolojik ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek için çeşitli alternatifler sunmaktadır. Çift terapisi sürecindeki bir çift, görünürdeki sorunlarının ardında yatan asıl sorunun ne olduğunu görebilmekte ve böylece kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenebilmekte bu sayede de eşi tarafından kendisini anlaşılmış hissetmektedirler.

Birisiyle duygusal ilişkiye girdiğimizde en temel ihtiyaçlarımızdan biri karşımızdaki kişi tarafından anlaşıldığımızı hissetmektir. Ancak kişinin kendi geçmişinden, çocukluğundan getirdiği bitmemiş meseleleri, bir diğer deyişle karşılanamamış duygusal ihtiyaçları bugünü yaşamasına, eşini doğru bir şekilde anlayıp onun ihtiyacına cevap verebilmesine engel olmaktadır. Çift terapisi sürecindeki bir kişi kendi bitmemiş meselesinin hangi psikolojik ihtiyacı veya ihtiyaçlarıyla ilgili olduğuna ilişkin farkındalık kazanmakta ve böylelikle eşinin, hayat arkadaşının ihtiyaçlarına da daha iyi yanıt verebilir hale gelmektedir.

Çift terapisinin işlerlik kazandıramadığı oldukça problemli ilişkiler de olabilmektedir. Çift terapisindeki bir kişi, çift terapisi sürecini kendi kendisini daha iyi tanıyabilmek, daha doğru ifade edebilmeyi öğrenmek yönünde değil de eşini suçlamak, evliliklerinin geldiği hal için eşini veya eşinin ailesini sorumlu tutmak, terapisti bir hakem veya yargıç gibi görüp haklıyı haksızı belirlemek… yönünde kullanırsa çift terapisi süreci verimli olmamaktadır.

Çift terapisi sadece evli olan çiftlerin başvurabileceği bir tedavi süreci değil, ikili ilişkilerinde sorun yaşayan sözlü, nişanlı, flört eden herkese uygulanabilmektedir.

Temas Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, çift problemlerinde alanında uzman kadrosu ile size hizmet vermektedir, detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Kurumumuzdan Çift Terapisi Hizmeti Alan Danışanlarımızın Yorumları

Adnan S.
2 senedir nişanlıyım.İlişkimizde bazı problemler olduğunun farkına varınca psikoloğa gitmeye karar verdik.Nişanlım gelmek istemedi,telefonla bu konuda bilgi aldığımda bireysel olarak başlayabileceğimi öğrendim. psikologla detaylı görüşebileceğimi öğrendim.Bir kaç seans bireysel olarak başladığım sürece nişanlım da dahil oldu ve çift terapisi alarak devam ettik.Sorunlarımızın büyük bir kısmını geride bıraktığımızı düşünüyorum.Serap Hanım işinde uzman ve gerçekten çok bilgili bir psikolog.Başarılarının devamını diliyorum.

Hayriye S.
Merhaba.Ben eşimle boşanma aşamasına geldikten sonra destek almaya karar verdim.Kendimi ondan bağımsız düşünemiyor,ilişkimizden kopamıyordum .Boşanmaktan,tek başıma kalmaktan korkar olmuş,bu düşüncelerle kendimi yıpratıyordum.Bu süreçte Serap Hanım’la tanıştım ve bana kendimin herşeyden daha önemli olduğunu hatırlattı.Bu süreci onun sayesinde büyük bir olgunlukla atlatarak yaşamıma devam ettim.Hayatımın en büyük deneyimi bu oldu,bana kendimi hatırlattığı için kendisine minnettarım.Başarılarının devamını diliyorum,sevgilerimle...

Hasan A.
Eşimle problemlerimiz olduğunu düşündüğümüz için profesyonel destek arayışı içerisine girdik.Sonucunda Psikolog Serap Hanım’dan psikoterapi almaya başladık.İlişkimize farklı açılardan bakabilme fırsatı sağladığı için kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Müge G.
Biz eşimle 6 yıllık evliyiz ve bazı sorunlar yaşadık, aslında evlendiğimiz dönemden beri yaşadığımız bazı sorunlar vardı. Uzun bir süre bu sorunlarla mücadele etmeye çalıştık, fakat bu süreç bizi çok yıprattı, ilişkimizi yordu. Hatta 4 yaşında bir kızımız var ve ona yansıdığını gördük, bu bizi çok üzdü. İnternetten araştırma yapıp çift terapisi desteği almaya karar verdik, bir süredir devam ediyoruz, evliliğin başlarında neden destek almadık diye kendimize kızıyoruz, çünkü sorunların temelindeki sebepleri daha iyi görüyoruz, keşke daha önce profesyonel yardım alsaydık, bu kadar birbirimizi ve çocuğumuzu yıpratmamış olurduk. Serap hanım a gitmek bize çok fayda sağladı, çok teşekkür ediyoruz,kendisinin bize kazandırdığı bakış açıları çok önemli, başarılarının devamını diliyoruz.

Yalçın Ç.
Merhaba, ben şimdiki eşim, o zmanki nişanlımla birlikte çift terapisi desteği aldım. (2 yıllık evliyim) İyi ki böyle birşey yapmışız,aslında başlarda böyle birşey istemiyordum, bir iş arkadaşım tavsiye etti. nişanlıyken bazı sorunlar yaşıyorduk ve çözemiyorduk, aslında bu sorunları evliliğe taşımak konusundada sanırım ilerliyorduk. Evlilik öncesi destek alarak sorunlarımız çözme konusunda büyük yol kat ettik ve fayda gördük, ilişkilerde her zaman sorunlar olabiliyor ancak o zamanki terapi sürecinde öğrendiklerimiz bu sorunlarımızı çözmede dahi bize yardımcı olabiliyor, biraz geç oldu ama Serap Hanım a çok teşekkür ederiz.

Ayla A.
Ben erkek arkadaşımla bazı sorunlar yaşıyorum, o yüzden bir kaç ay önce birlikte Serap Hanım a gittik, bir süre birlikte gittik ama şimdi ben tek gidiyorum, şu an böyle daha faydalı. Çok teşekkür ediyoruz.

Zeyno K.
Biz 14 yıllık evliyiz, 1 çocuğumuz var, eşimle bazı problemler yaşıyorum. Şiddetli bir şekilde geçimsizliğimiz söz konusuydu. Açıkcası ayrılmak konusundada ciddi düşüncelerimiz vardı. Çünkü birbirimizi, çocuğumuzu çok üzüyorduk. Evlilik terapisi almadan ilişkiyi bitirmemeye karar verdik, Serap Hanım a internetten ulaştık,terapi sürecimizin başlarıda açıkcası biraz sancılı geçti, problemlerimizi ilk defa gerçek anlamda masaya yatırmıştık, ancak sabırla devam ettik, birbirimizi daha iyi anlamaya, birbirimizin gözünden olaylara bakmaya başladık, aslında ben bunu daha fazla yaptım ve yanlışlarımı gördüm,eşimin aslında neler yaşadığına çok ta duyarlı değilmişim, o da aynı şeyi söylüyor. Mutlaka her zaman böyle olmaz ama biz ayrılık düşünürken vazgeçip evliliğimizi daha iyi hale getirdik, Psikolog Serap hanıma çok çok teşekkür ediyoruz.
İyi ilişki, problemsiz ilişki değil,problemlerinin farkında olan ve bu problemleri doğru iletişim şekilleriyle aşmaya çalışan bireylerin sahip olduğu ilişkidir. Çift terapisi, yaşanılan sorunların sebepleriyle ilgili ‘farkındalık’ yaratarak, doğru iletişim becerileri geliştirmenize yardımcı olacak profesyonel destektir.

Hakkımızda Yazılanlar

Danışan Yorumları

"Bundan iki ay önce Serap hanımdan destek aldım ve sorunlarıma daha farklı açılardan bakmanın mümkün olduğunu, sorunlarımın aslında tek başıma üstesinden gelebileceğimi gördüm,kendisine tekrar teşekkür ederim."

M.A.

İletişim

: Atatürk Mah. Sedef Cad. 36. Ada Ata 2-4 Blok 2/160 Ataşehir Anadolu Yakası - İstanbul
: +90 216 455 02 56
: info@temasdanismanlik.com